3D PRINT İNŞAAT PEK YAKINDA!

3D Print teknolojisinin inşaat tekniği olarak kullanımına dair bir süredir farklı çalışma ve teoriler var. Bunlardan bir tanesi Güney Kaliforniya Üniversitesi’nin beton malzeme döken devasa 3D Printer cihazı.

Düşük maliyetli konut inşaatı amaçlı düşünülen projede 24 saat içerisinde bir evin tamamlanabileceği öngörülmüş. Geleneksel inşaat tekniklerinden daha sağlam ve dayanıklı olacağı söylenen sistemin ileride konut dışındaki projelerde kullanımı da mümkün.

Bu metot ile yapılan binaların tümünün birbirine benzeyip benzemeyeceği konusu ise uygulamadan çok projenin üzerinde odaklanıyor. Projeyi değiştirdiğiniz anda yapılan bina da farklılaşıyor. Hatta duvarların eğrisel yapılabilmesi çok kolay olduğundan inşaata ek maliyetler getirmeden tasarımda daha özgür olunabileceği konuşuluyor.

3D Print teknolojisi ile inşaat sektöründeki büyük iş gücünün devre dışı kalmasıyla ilgili endişelere dair iş gücünde teknoloji odaklı kaymaların yaşanmasının doğal olduğu; yeni teknolojiler ile yeni iş alanlarının oluşacağı üzerinde duruluyor.

Teknolojiyle ilgil idaha fazla bilgi için: http://innovation.uk.msn.com/design/the-3d-printer-that-can-build-a-house-in-24-hours
Nasıl çalıştığını görmek için: http://www.youtube.com/watch?v=-yv-IWdSdns