3D PRINT RESİM SANATINI KÖRLERE TANITIYOR!

Bir grup Harward öğrencisinin yarattığı “Midas Touch” projesi 2 boyutlu resim sanatını 3. boyuta taşıyor… Bu 3 boyutlu kopyalar körlere klasik resim sanatı baş yapıtlarını hissederek tanıma imkanı veriyor.
Üniversitede İnovasyon Labratuarı tarafından düzenlenen Dekan’ın Kültürel Girişimcilik Yarışması’nda ödül alan projenin yaratıcılarından Constantine Tarabanis daha önce Selanik’te körler okulunda gönüllü olarak çalışmış. Tarabanis kendi kendine resim yapmayı öğreten Türk ressam Eşref Armağan’ın “Yaptığım şeylerin güzel olup olmadığını bilmiyorum; sadece başkalarının tepkilerini biliyorum” sözlerinden ilham aldığını belirtmiş.
Rishav Mukherji ve Aaron Perez’in de yer aldığı takım ilk 3D resim prototiplerini René Magritte’in 1964 yapımı “İnsanoğlu” isimli eserinden yaratmış. Hedefleri bir gün tüm müze ve sergilerde, sanat tarihi eğitiminde resimlerin 3D Print rölyeflerinin kullanılması.
Proje ile ilgili detaylı bilgi için: http://news.harvard.edu/gazette/story/2013/05/innovation-in-the-arts/ veya http://www.fastcompany.com/3007976/innovation-agents/how-3-d-printing-could-help-blind-see-paintings