Güney Afrika’da Görme Engelli Çocuklara 3d Baskı

Güney Afrika: Görme Engelli Çocuklar İçin 3d Baskı Kampanyası

3d Baskı çıktılarıyla sağlık alanında bir çok proje gerçekleşiyor. Bu projelerden son dönemde enteresan bir tanesine denk geldik.

Görme engelliler için eğitim kaynakları fazla değil. Braille okumayı öğrenmek gereklidir, ancak maliyetlidir ve her zaman etkili değildir (bir metni okumak diğer öğrencilerin bir metni okumasından 3 kat daha uzun sürebilir), kapalı devre TV yayınları, ekran okuma yazılımı gibi yardımcı teknolojiler interneti okumalarına veya erişmelerine yardımcı olabilir; ancak bu teknolojiler her yerde mevcut değil. 

Dünyada 285 milyon insan körlükten muzdarip veya görme oranında ciddi azalmadan etkileniyor. Bu insanlar bilgiye doğru şekilde erişebilmeye büyük ihtiyaçları var. 

3d baskı, engelliler için çok yararlı bir araç sunuyor; örneğin, Edinburgh’daki National Museums Scotland’daki bir gönüllü, CT Scan ile taranan fosilleri görme engellilerin daha iyi deneyimleyebilmeleri için 3d yazıcı ile bastı.

Hintli tasarımcı Tania Jain ve Alman eğitimsel oyuncak şirketi Ravensburger arasındaki işbirliği ile , kullanıcının Braille okumayı öğrenmesine yardımcı olmak için tasarlanmış yeni bir 3D baskılı bulmaca tasarlandı.

Şimdi, Güney Afrika Görme Engelliler Ulusal Konseyi (SANCB) yeni bir kampanya yürütüyor: “Görme Engelliler için 3d Baskı”. Sosyal medyada #3dPrinting4TheBlind etiketiyle bulunabilir. 

Bu girişimin amacı,
-Temel olarak SANCB’ye, geleneksel öğrenme araçlarıyla mücadele eden görme engelli bireyleri eğitme arayışlarında yardımcı olmak
-SANCB destekli okullarda öğrencilerin kullanabileceği bir dizi eğitim nesnesini 3d baskı yaparak yardımcı olmaktır.

Dünyadaki herkes bu güzel projenin bir parçası olabilir. Tek ihtiyaç bir 3d yazıcı ve en yakın postaneye erişimdir. 

3d Print dünyasına çağrı 

İnsanlardan bu kampanya için bir ila üç öğe basmalarını istiyorlar. Tüm 3d baskılar, görme engelli öğrencilere yeni şekiller ve nesneler öğretmek için Güney Afrika’daki sınıflarda kullanılacak. Bu aynı zamanda 3d baskının eğitimde nasıl kullanılabileceğini ve herkesin fark yaratabileceğini gösterecektir.

SANCB, 3d baskı meraklılarına aralarından seçim yapabilecekleri 31 öğenin bir listesini sağlamak için Güney Afrika’daki  3d Printing Store ile işbirliği yaptı. Bu proje için seçilen çıktılar hayvanları, anatomik modelleri ve araçları içerir ve yaklaşık 100 mm x 100 mm x 100 mm boyutlarındadır.

“Bu kampanya, 3d model baskının günlük yaşamda ne kadar pratik ve faydalı olabileceğini göstermeye çalışma, toplumumuzda görme engelli insanların daha iyi öğrenmelerine yardımcı olma ve eğitimde 3d baskının önemini gösterme hedefiyle yapıldı”. 

“Eğitici oyuncakların oldukça pahalı olduğunu gördük ve görme engelli çocukların daha iyi anlamalarını sağlamak için 3D olarak basmaya karar verdik. Ayrıca 3d yazıcılar makul fiyatlı ve kullanımı kolay olduğu için, görme engelli bir çocuğun ebeveyni, çocuklarının istedikleri modelleri düzenleyebilir ve yazdırabilir. ”

3d Printing Store’un pazarlama müdürü Bishop Boshielo

SANCB ülke genelinde görme engelli çocuklar ve gençler için 20’den fazla okulu desteklemektedir. Aynı zamanda işletme, teknoloji okuryazarlığı, iletişim merkezi eğitimi ve braille okuryazarlığı konularında Optima College adında bir kolej işletmektedir . 

Öğrencilerin yaşamları, görme engelli öğrencilerin tamamen bağımsız olmalarını sağlayan günlük yaşam becerilerini edinmeye odaklanan etkinliklerle de zenginleştirilir. SANCB’ye göre, bu konuda 2020’de muhtemelen daha fazla kampanya olacak.

Bishop, çocukların 3d basılı modellerle etkileşime girmesine tanık olmayı umduğunu söyledi. Daha önce iki boyutlu olarak algıladıkları şekil veya modelleri artık tutabilmekten kaynaklanacak heyecanı hayal ettiğini açıkladı.

Görme engelliler için 3d Baskı Kampanyası

Bu girişim için çevrimiçi olarak doldurulmuş formlara göre, 3d Baskı Mağazası yakında 40 modelin teslim edilmesini bekliyor. Bishop, Güney Afrika 3D baskı topluluğu hala oldukça küçük olsa da, daha fazla insan teknolojinin ne kadar önemli olduğunu ve sağladığı faydaları fark ettikçe katlanarak büyümeye başladığını açıkladı.

Bu yazı aşağıdaki adresten çevrilmiştir;