HEYKELLERDE 3D TARAMA & BASKI VE TELİF HAKKI

İnternetin hızla her eve girmesi ve sanat yapıtlarının telif hakları ile ilgili hala tartışmalar sürüyor, ama dünyanın pek çok yerinde yasal bir altyapı oluşmuş durumda. Fakat teknoloji hızla gelişiyor, ve telif haklarını ilgilendiren yeni alanlar açılıyor.

3D Tarama & Baskı (3D Scan & Print) bunlardan biri. Özellikle telif hakkı söz konusu olmayan, antik veya kamu mali heykellerin 3 boyutlu tarama sistemleri ile oluşturulan dijital dosyaları giderek daha çok paylaşılıyor.

Peki yasal olarak durum ne? İşte bu konuda tartışmalar var. Ancak mevcut yasaları telif hakları konusunda en kapsamları ve gelişmiş olan sistemlerde kamuya ait heykellerin, kendileri bir kuruma ait olsa veya sergilense ddahi dijital dosyaları da hukuken paylaşılabiliyor. Buna rağmen konuyla ilgili tartışmalar, itilaflar devam ediyor.

Bunlardan biri de ABD’de Güney Dakota eyaletinde Augustana Koleji civarında bir heykeli tarayıp dosyalarını paylaşan Jerry Fisher’ın başına gelmiş. Hikayesi hem örnek teşkil ediyor, hem de bu tip durumlarda yaşanabilecek sorunlara işaret ediyor.

Detaylı bilgi için:
https://www.publicknowledge.org/news-blog/blogs/doubling-down-on-copyfraud-you-dont-need-permission-to-3d-scan-500-year-old
http://3dprintingindustry.com/2015/01/27/do-not-scan-3d-print-the-michelangelo/