Koç Okulları’nda 3D Print Dünyası

Maker Çocuk inisisyatifinin bir parçası olarak 15 Mayıs Cuma günü VKV Koç İlköğretim Okulu Bilişim Haftası etkinliklerinde 3 boyutlu yazıcıları ve Robotel projesini tanıttık. #kocictweek konuşma programında Makers Türkiye kurucusu Ongun Tan’ın sunumundan sonra ekibimizden Zeynep Karagöz öğrencilere 3 boyutlu yazıcıların geleceğimizi nasıl şekillendireceğini anlattı. Bu teknolojinin en güzel örneklerinden biri olarak sosyal sorumluluk projesi #robotel / #robohand ile ilgili çocuklara detaylı bilgi verdikten sonra meraklı ve heyecanlı soruları yanıtladı.
Okulun ortak alanında 3 boyutlu yazıcı cihazların tanıtımı yapılırken çocuklar tarafından büyük ilgi gördü. Gerek teknoloji, gerek tasarım süreci gerek robotel projesine dair sorular sorarken her birine dair harika fikirler duyduk. Kimi robotelin silah olarak nasıl kullanılabileceğini anlatırken kimi insan beyni basmanın yollarını kuruyordu! Bunun yanında kendi tasarladıklarını basmak isteyen genç tasarımcıların bazı modelleri basılıp kendilerine hediye edildi. Baskıya fırsat kalmayan modeller için çocuklardan tasarımlarını ilettikleri yakdirde 3 boyutlu yazıcıdan çıkararak kendilerine ileteceğimize söz verdik. Etkinliğin sonlarında 3 boyutlu tarama işlemini de göstererek hevesli iki öğrenciyi taradık, büstlerini yapıp iletmek için iletişim bilgilerini aldık.
Düşüncelerin hızla elle tutulur objelere dönüştüğü bu teknolojiye öğrencilerin ilgisi hepimizi keyiflendirirken yaratıcı yaklaşımları bizleri çocuklarla proje yapmak konusunda daha da heveslendirdi. Maker Çocuk ile yapacağımız atölyeler, seminerler ve mentörlük uygulamalarını iple çekiyoruz.
#3dprint #3dprinting #3dprintdunyasi #makercocuk #makersturkiye