• robot_turk_04
  • robot_turk_03
  • robot_turk_01
  • Robohand_02
  • Robo_y_03a

Enablingthefuture hareketi…

3D Print Dünyasının hayatı değiştiren heyecanlı süreci içinde pek çok proje ve tasarım ile karşılaşıyoruz. Bu projeler giderek çoğalıyor ve çeşitleniyorken bizi en çok etkileyen Enablingthefuture.org hareketi oldu. Bu sitede gördüğümüz robot el uygulamasını 3D Print teknolojisiyle yapılabilecek en faydalı projelerden biri olarak değerlendirdik.

Kar amacı gütmeyen bu hareketin amacı protez ihtiyacı duyan bireylere maliyetli alternatifler yerine belirli bir emek ve zaman ayrılarak kişiye özel ölçü ve niteliklerde 3 boyutlu yazıcılarla üretilmiş, neredeyse bedava denilebilecek maliyetle, kullanılabilir robot eller sağlamak.

Medikal bir müdahale gerektirmeyen bu mekanik cihazlar ile özellikle genç yaşta parmak / el / kol uzuvları olmayan insanların hayata nasıl sarılma imkânı bulduğunu görmek hepimizi hem duygulandırdı hem de heyecanlandırdı.

3D Print Robot El Denemesi…

Bulabildiğimiz tüm el modellerini değişik malzemelerle basıp inceleyerek verimliliğini ve yapılabilirliğini gördükten sonra Enablingthefuture hareketi bizlere böyle bir projenin Türkiye’de de gerçekleştirilebileceğini düşündürdü. Böylece yapılabilirliğini göstermek için baskı testleri sonrasında bir gönüllü ile çalışmaya karar verdik. Aradığımız gönüllü bireysel olarak ulaştığımız bir kardeşimiz oldu.

Gönüllümüz Mehmet’in sağlam elinden alınan ölçülere yapılan tasarım ve baskı denemeleriyle işe başladık. Daha sonra çok ta uzun sayılamayacak bir sürede eklemelerimizi tamamlayıp Mehmet’i test sürüşüne davet ettik. İlk takıldığı andan itibaren inanılmaz hızlı bir adaptasyon süreci gözlemledik. (Not: yine de uzun vadede yapılacak hareketlerin ve kolun güçlendirilmesiyle ilgili bir fizyoterapistle görüşülmesinde fayda görüyoruz)

Sonuçlar inanılmaz güzel oldu. Kazadan 7 ay sonra robot eli kullanarak genel ihtiyaçlarını gidermekle birlikte bisiklete binmek top tutmak gibi yapamadığı fonksiyonları da yapabilir hale geldi. 3D Printer kullanarak sağ el fonksiyonunun bir kısmını kaybetmiş Mehmet kardeşimizle beraber büyük maliyetli protez eller yerine son derece ucuza mal olan kullanışlı bir alternatifin ülkemizde de sunulabileceğini gösterdik.

Türkiye Robot El Hareketi…

Dünyada bu kadar hızlı ve kolay bir şekilde yayılan robot el hareketinin Türkiye’de de kitlesel yansıma bulabileceğini düşünüyoruz. Dogru işbirliklerini kurarak özellikle çocukların ihtiyaclarını karşılayacak projeleri gerçekleştirebiliriz.

Dünyadaki örneklerden esinlenerek kurguladığımız proje ile ülkemizin her köşesinde ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmeyi hedefliyoruz. Böylesine bir projeyle Türkiye’de uzuv problemlerinin büyük ölçüde ortadan kaldırılabileceğine, bu vatandaşlarımızın gündelik hayata kazandırılabileceğine inanıyoruz. Büyük hedeflerle yola çıktık, projenin gördüğü ilgi ile heyecanımız katlanarak devam ediyoruz.

Tanıtım Videosu için: http://www.youtube.com/watch?v=w2SBhVy77f8

Gönüllü kullanıcı Mehmet kardeşimizin Robot El hakkında görüşleri: http://www.youtube.com/watch?v=7Cc6QpoEVng