Yeni 3D Print Biyonik Kol – HACKberry

Japon firması exiii yarattığı #3dprint ilk biyonik kol modeli Handiii ile tüm dünyada sükse yapmıştı. Bu proteze ekonomik alternatif ile 10.000-40.000 USD arasındaki maliyetleri 300 USD’ye kadar çekebilmişlerdi. 3 Boyutlu yazıcı ile parçaları basılan, her parmağı hareket ettiren bir motoru bulunan ve akıllı telefonlarla kablosuz olarak kontrol edilebilen Handiii yaratıcıları projelerini bir adım daha ileri götürdüler.
Yeni modelin adı HACKberry… Ve tamamen açık kaynak! Exii geliştirilmiş modelin tüm kaynak dosyalarını paylaşarak gelişiminin tüm dünyadan katılımcılarla daha da ilerlemesini hedefliyor. Ayrıca kendilerinin ulaşamadığı ihtiyaç sahiplerine HACKberry isimli biyonik kolu ulaştırmak için böyle bir yöntem seçmişler.

HACKberry ismi çok sayıda dalı olan “hackberry ağacı”ndan geliyor. Tüm dünyadan tasarımcıların, programcıların, her türlü girişimcinin sorunları “hack”leyerek kullanıcılara uzanan dallarından fikirlerden gerçeklere dönüşen neşe meyveleri açacağını hayal ediyorlar.

ENABLE gibi Google Impact Challange projesi ile Google’dan da destek alan HACKberry projesinin geleceği çok parlak gözüküyor.

Hakikaten açık kaynak gibi paylaşılan bilginin gücünü giderek her yerde daha fazla görmeye başlıyoruz. Bu hem bilginin çoğalarak yaygınlaşması hem de desteğin ihtiyaç sahiplerine çok daha kolay ulaşması anlamına geliyor.

Projenin sayfası: http://exiii-hackberry.com/