3D baskı gezegenimizin kaynaklarını korumaya yardımcı olabilir mi?

Dünya Günü onuruna, 3Dnatives 4 element 3D baskı aracılığıyla farklı teknolojilerini sergilemeye karar verdi : Toprak, Rüzgar, Ateş ve Su. Yeryüzündeki tüm kaynaklar değerlidir ve yeni teknoloji söz konusu olduğunda, sürdürülebilirliği ve sorumluluğu bu teknolojiye dahil etmeleri önemlidir.

3D baskı yı bu kadar özel yapan şeylerden biri de bu; içinde yaşadığımız dünyayı korumak, herkes için daha iyi bir yer haline getirmek için sürekli yeni yollar aramaktır. Geri dönüşümlü plastikten ve biradan ay tozunu kullanmaya kadar filamentler gibi önceki yazılarımızda gördüğünüz gibiAy’da geleceğe giden yolumuzu 3D yazdırmakbizi geleceğe taşımaya yardımcı olacak daha ekolojik yollar bulmak için her zaman sınırları zorluyor.

kaynak https://www.3dnatives.com/en/earth-day-four-elements210420174/

Dünya

WASP tarafından Eylül 2018’de oluşturulan Gaia, 3D baskılı eko-sürdürülebilir bir evdir. Son birkaç yıldır, muhtemelen 3D baskı inşaat sektöründe artan sayıda proje fark etmiş olacaksınız. Çoğu durumda, üreticiler 3D baskı evlerin duvarlarını inşa etmek için beton kullanıyorlar. Ancak, bu ev prototipini üretmek için sürdürülebilir ve organik materyallere dayanan WASP söz konusu değildi. 
Daha doğrusu, ev yaklaşık 30 metrekaredir ve küçük bir İtalyan köyü olan Shamballah’ta yer almaktadır. WASP, Crane 3D baskı evi ham topraktan ve pirinç üretim zincirinden gelen diğer doğal malzemelerden inşa etmek için kullandı . Üretici, Gaia projesinin tamamlanmasının yaklaşık on gün sürdüğünü ve yaklaşık 900 € ‘ya (inşaat malzemeleri açısından) mal olduğunu açıkladı. 

Gaia, Shamballah, İtalya’da 3D olarak basılıyor | Kredi: WASP
Amaç, bu proje ile bir ev inşa etmenin geleneksel tedarik zincirini bozmaktı. Şantiyeye malzeme getirmek yerine Gaia, onu çevreleyen malzemelerden yapıldı. Aslında WASP, bitkisel lifleri tedarik eden RiceHouse ile işbirliği içinde, sahadan alınan% 25 toprak,% 40 saman doğranmış pirinç,% 25 pirinç kabuğu ve% 10 hidrolik kireçten oluşan bir bileşik oluşturduğunu açıklıyor. Daha sonra şirket, doğal havalandırma ve termo-akustik yalıtım sunan sağlam duvarlar inşa etmek için 3D yazıcısından mümkün olan hesaplamalı tasarımın çok yönlülüğüne güveniyordu. Son olarak WASP, Gaia’nın inşaat sektöründe minimum çevresel etkiyi garanti etmek için büyük bir potansiyel olduğunu açıkladı.

Hava

Rüzgar enerjisi, bugün sahip olduğumuz en büyük yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. 3D baskı teknolojilerinin başlangıcından bu yana şirketler ve araştırmacılar, enerjiyi daha düşük maliyetle daha iyi kullanan türbinler geliştirmek için çok çalıştılar.
Bugün bu tür enerjiye doğru çalışan birçok projeyle, bize en çok dikkat çeken proje Texas Tech Üniversitesi’nden. Bu proje, enerjiden daha fazla yararlanmak ve türbinler arasındaki paraziti önlemek için tasarlanmış türbinlerin geliştirilmesini amaçlamıştır. Proje ekibinin proje potansiyeline tam olarak ulaşmak için türbinlerini geliştirmenin en iyi yolunun 3D baskı yoluyla olacağını biliyordu. 3D baskıyı tasarımlarına dahil ederek, bugün bulduğunuz türbinlerden daha verimli ve daha fazla enerji üretebilen bir türbin oluşturmalarına izin verdi. Başka bir örnek, örneğin beton 3D baskı kullanarak açık deniz rüzgar türbini tasarımına başlayan Kaliforniya şirketi RCAM Technologies’dir.

Buna ek olarak, bu araştırmacılar rüzgar enerjisinin geleceğini daha da ilerletmeye yardımcı olabilirken, 3D yazıcıların kullanımından başlayarak soluduğumuz havayı detoksifiye etmeye yardımcı olan başka şirketler ve girişimler de var. Aklımızda var bir başlangıç olduğunu ZIMPLE ; 3B yazıcınız için 3B yazdırma işlemi sırasında oluşturulan toksinleri temizleyen yeni, basit bir ek oluşturmuş bir şirket. Benzer bir misyona sahip başka bir şirket, geçen yıl Kasım ayında görüştüğümüz Alveo3D .

Ateş

Pervasız yıkımdan çok ihtiyaç duyulan bir yenilemeye kadar, yangın dünyamızın önemli bir parçasıdır. Ancak 3D baskı ateşi olasılığımız olmasa da, onu oluşturabilen, şimdi 3D baskıda kullanılabilecek bir elemana sahibiz. Bu element ne olabilir? Güneş bu! Sıcaklık, ışık ve temiz enerji kaynağımızın kilit sağlayıcısı. Katkı üretimi ve güneş ışığının kullanımı ile ilgili projeler arasında Clean2Antarctica şirketi bulunmaktadır. Bu Hollanda organizasyonu, şu anda çevreye zarar veren şeylere sürdürülebilir alternatiflerin geliştirilmesine odaklanmıştır.
Ana projesi, 3D baskılı geri dönüştürülmüş plastik parçalardan yapılmış bir elektrikli araç olan Solar Voyager. Buna ek olarak, araç sadece güneş tarafından verilen ısı ve enerji ile çalışır. Solar Voyager, her biri 1.7 metrekarelik ve 25 kiloluk 10 güneş panelinden oluşuyor. Ayrıca güneş ışığını emmeye ve kabini sıcak tutmaya yardımcı olan kızılötesi arayüzleri kabine entegre eder.

Güneş Yolculuğu
Başka başlangıç söz değer olduğunu 6K üretim bölgelerine UNIMELT teknolojisini kullanır. Neredeyse 6000 derecede, UniMelt dünyada katkı maddesi üretimi için önceden mevcut olmayan seramik, metal ve alaşımları işleyebilen tek mikrodalga plazmasıdır. Sürdürülebilir kaynakları hammadde olarak kullanan plazma teknolojisi, 3D baskı için en yüksek kalitedeki pudrayı sunar. Bu, gerçekten küresel, gözeneksiz ve uydu içermeyen alaşım tozlarının oluşturulmasını sağlar ve gelişmiş akışkanlık sunar.

Kredi: 6K

Su

Mercan resifleri, gezegendeki en kırılgan ekosistemlerden bazılarıdır ve deniz yaşamı için gereklidir ve deniz hayvanlarına doğal bir yaşam alanı sağlar. Yıllar boyunca, mercan kayalıkları iklim değişikliklerine karşı kaybetmeye devam ettikleri bir savaşla savaşıyorlar ve bu kutsal resiflerin yavaş yavaş çok hızlı bir şekilde ölmeye başlamasına neden oluyor. Mercan resiflerine yaşamda ikinci bir şans vermek için, bir mercan resifini taklit eden 3D baskı yapılarına bir misyon başlatmış olanlar var.
Bu, bir mercan kayalığını betondan 3D basmak için Seaboost ile ortaklaşa çalışmış Fransız XtreeE şirketi için geçerlidir . Fransa’nın güneyindeki Parc ulusal des Calanques’e kurulan, binlerce balık, mercan, yosun, kabuklu, vb. Yerlere sahip bir yaşam alanı olan Coralligène’i taklit eder. Beton yapı resifin karmaşık şeklini yeniden üretir ve gözenekli duvarlar içerir .

Kredi: XTreeE
Biyolojik baskı tarafında da bir şeyler oluyor: son zamanlarda, İngiliz ve Amerikalı araştırmacılar yoğun mikroskobik alg popülasyonlarını arttırabilen mercandan ilham alan 3D baskılı yapılar tasarladılar . Selüloz nano malzemeleriyle katkılı polimer jellerin ve hidrojellerin bir kombinasyonu ile çalıştılar. Yosunlar daha sonra bu biyopsi yapılan mercanlara sığınabilir ve bu da onların büyümesine yardımcı olur. 
3D baskının teknoloji ve sürdürülebilirliğin bir araya gelmesinin yolunu açtığı için gurur duyuyoruz. Önümüzdeki yıl, dünyadaki hepimiz için daha parlak bir gelecek getirmeye yardımcı olacak yeni teknolojiler ve teknikler hakkında rapor vermeye devam edebileceğimizi umuyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir