3d Baskı Mercan Enerji ve Çevre Çözümü

3D baskı teknolojileri , yeni bir tasarım özgürlüğü düzeyi sağlayarak karmaşık ve karmaşık yapılar oluşturmak için kullanılabilir. Bu, katkı üretiminin ana avantajlarından biridir ve dünyadaki birçok bilim insanının yıllar boyunca araştırdığı yönlerden biridir. Daha karmaşık tasarımlar oluşturmak, yeni uygulamalara girmek demektir. Bu uygulamalardan biri biyolojik çeşitliliği arttırmaktır. Cambridge Üniversitesi ve California San Diego Üniversitesi’nde, araştırmacılar yoğun mikroskobik alg popülasyonlarını arttırabilen 3D baskı mercan dan ilham alan yapılara sahiptir. Nature Communications dergisinde bildirilen sonuçları, biyo-ilham alan yeni materyallere ve mercan koruma uygulamalarına kapı açıyor.

Okyanusta mercanlar ve algler karmaşık bir simbiyotik ilişkiye sahiptir. Mercan yosunlar için bir konakçı sağlarken, yosunlar mercek için fotosentez yoluyla şeker üretir. Bu ilişki, mercan kayalığı olan Dünya’daki en çeşitli ve üretken ekosistemlerden birinden sorumludur. Cambridge Kimya Bölümü’nden Marie Curie Üyesi Dr Daniel Wangpraseurt şöyle açıklıyor: “ Laboratuarımızda, ticari uygulamalar için bu stratejileri doğadan kopyalamak ve taklit etmek için yöntemler arıyoruz .” Başka bir deyişle, 3D baskı mercan yapıları ile araştırmacılar, mercanları besleyen alg büyümesini destekleyebildiler.

kaynak https://www.3dnatives.com/en/3d-printed-corals-150420204/

3D baskılı mercanlar

Bir mikroalgal agrega yakın çekim (ölçek çubuğu = 10 µm) | Cambridge Üniversitesi aracılığıyla görüntü

3D Baskı Mercan Biobaskı Teknikleri ile Yapılır

Mercan oluşturmak için ekip , canlı dokuların karmaşık tasarımlarını ve işlevlerini taklit eden ayrıntılı yapıları üretebilen biyoprin tekniklerini kullandı . Mercanın karmaşık yapılarını çoğaltmaya ek olarak, canlı hücreler mercanlar oluşturulurken hayatta tutulmalıdır – kolay bir görev olmaktan uzak. UC San Diego’dan ortak yazar Profesör Shaochen Chen daha ayrıntılı olarak şöyle açıklıyor: “Geleneksel ekstrüzyon bazlı veya mürekkep püskürtmeli işlemler kullanacaksak bu hücrelerin çoğu ölecektir, çünkü bu yöntemler saatler sürmektedir. Bir balığı sudan uzak tutmak gibi bir şey; birlikte çalıştığımız hücreler kültür ortamlarından çok uzun süre korunursa hayatta kalamazlar. İşlemimiz yüksek verim ve gerçekten yüksek baskı hızları sunuyor, bu nedenle bu durumda insan hücreleri, hayvan hücreleri ve hatta yosun hücreleriyle uyumlu . ”

Malzemeler kullanılır, bilim adamları, canlı mercanların optik kullanımı taklit etmek için selüloz nanomalzemeleriyle katlanabilir polimer jelleri ve hidrojellerin bir kombinasyonunu kullandılar. Ekip, 3D biyonik mercanlarının verimliliğini test etmeye başladığında, tıpkı doğal mercanlar gibi ışığı yeniden dağıtmada başarılı olduklarını belirttiler. Daniel Wangpraseurt ekledi: “  Yeni teknolojimiz için farklı farklı uygulama var. Kısa bir süre önce, gelişmekte olan özellikler biyoteknoloji için yosun yetiştirmek için mercanlardan esinlenen hafif hasat yaklaşımları kullanan mantaz adı verilen bir şirket kurduk. Mercan kayalığı ölümünden sorumlu sera gazı nedenlerini azaltıyor. 
Bu, gerekli üretiminin karşılaştığımız sorunlara daha verimli çözümler sunmak için doğayı taklit etmesinin yollarından sadece oluşur. Başarılı olup olmadığını görmek ilginçliğini izleyin.

3D Yazıcı Mercan

Ölmekte olan bir mercan kayalığı
Mercan resiflerini korumak için mercanları bioprinting hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir