3D Yazıcı ile Yeniden Kullanılabilir Solunum Maskesi

Önde gelen kum ve metal bağlayıcı jet 3D yazıcı üreticisi ExOne ve Pittsburgh Üniversitesi, plastik respiratör kartuşlarına uyan solunum maskesi yeniden kullanılabilir metal filtreler geliştirmek için birlikte çalışıyorlar.

ExOne’un bağlayıcı püskürtme 3D baskı işlemi, hava akışına izin verirken kirleticileri etkili bir şekilde filtreleyebilen belirli gözeneklilik seviyelerine sahip metal parçalar üretmek için kullanılabilir. Bakır ve 316L paslanmaz çelik. Plastik solunum kartuşu, Pitt Üniversitesi Swanson Mühendislik Okulu’ndaki Makine Mühendisliği ve Malzeme Bilimi bölümü tarafından tasarlanmıştır.

Hava akışı ve filtrasyon verimliliği için ilk testler şu anda devam etmektedir ve filtreler bir N95 solunum standardına uymak amacıyla optimize edilmektedir. 

ExOne, kombine ünitelerin, mevcut Coronavirus pandemisinden sorumlu hastalık olan COVID-19 gibi kirletici maddelere karşı uzun süreli kullanım için sürdürülebilir, sterilize edilebilir kişisel koruma ekipmanı (KKD) sağlayabileceğini açıklar. 

ExOne CEO’su John Hartner, “Ekibimiz, COVID-19 salgınıyla mücadelenin ön saflarında tıbbi personel için bu umut verici ve yeniden kullanılabilir çözümü hızlandırmak için acilen çalışıyor

kaynak https://3dprintingindustry.com/news/exone-and-university-of-pittsburgh-produce-promising-reusable-respirators-using-3d-printed-metal-filters-171117/

“ONAYLANDIKTAN SONRA, BU FİLTRELERİ SOLUNUM MASKELERİ, VENTİLATÖRLER, ANESTEZİ MASKELERİ VEYA DİĞER EKİPMANLAR İÇİN ÇEŞİTLİ BOYUTLARDA YAZDIRABİLİRİZ.”

Farklı 3D baskılı solunum maskesi metal filtreler için farklı gözeneklilik seviyeleri oluşturma

ExOne’un bağlayıcı püskürtme teknolojisi, son bir nesne oluşana kadar sıvı bağlayıcı katmanı ince bir metal tozu kaplaması üzerine katman katman seçici olarak yerleştirmek için bir yazıcı kafası kullanarak çalışır. Bu madde toz metalden 3D olarak solunum maskesi basıldıktan sonra bir fırında sinterlenir.

Tipik olarak, bağlayıcı ile püskürtülmüş metal parçalar tam yoğunluğa kadar sinterlenir. Bununla birlikte, ExOne teknolojisi söz konusu nesne, bu durumda bir metal filtre için belirli bir gözeneklilik seviyesinin oluşturulmasına izin verir. Bununla birlikte, filtreler için gereken gözeneklilik seviyesi, farklı metal malzemeler arasında farklılık gösterecektir. 

Bu nedenle, farklı metal ve gözeneklerdeki filtreleri test etmek için, Swanson Okulu Makine Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Doçenti Dr. Markus Chmielus tarafından yönetilen bir araştırma grubu mikroyapıları ve gözenekliliklerini analiz etmek için CT tarayıcıları kullanmaktadır. 

“Bu filtre solunum maskesi uygulaması için bağlayıcı jet 3D baskının diğer katkı maddesi üretim yöntemlerine göre avantajı, basılan parçanın gözenekliliğini kullanma ve daha sonra optimum filtreleme ve hava akışı performansı elde etmek için yüksek sıcaklık yoğunlaştırma veya sinterleme işlemi sırasında ince ayar yapma yeteneğidir” Dr. Chmielus’u açıklar.

ExOne tarafından hem bakır hem de paslanmaz çelik filtreler 3D olarak basılmış ve şu anda Pitt Üniversitesi tarafından test edilmekle birlikte, ExOne’a göre bakırın bir süredir antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

 Smithsonian’a göre şirket, mikropları öldürmek için ilk kaydedilen bakır kullanımının tarihin bilinen en eski tıbbi belgesi Edwin Smith Papirüs’te olduğunu açıklıyor. 

yeniden kullanılabilir solunum maskesi
1.

ExOne’un metal bağlayıcı püskürtme 3D baskı teknolojisi

ExOne , 1996 yılında kum ve metal 3D baskı sistemleri için benimsediği bağlayıcı püskürtme teknolojilerinin ilk yinelemesini geliştirdi . 

Yaklaşık bir yıl sonra Kasım 2019’da şirket X1 160PRO’yu piyasaya sürdü . Şirketin bugüne kadarki en büyük makinesi, son kullanım parça ve dökümlerinin yüksek hacimli, büyük ölçekli üretimi için geliştirilmiştir.

Buna ek olarak, ExOne, metal bağlayıcı püskürtme teknolojisini geliştirmek için bir dizi ortaklık kurmuştur .

Şirket ayrıca H13 Takım Çeliğinin 3D işlenmesini sağlamak için bağlayıcı jet 3D baskısını ilerletmek için Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı (ORNL) ile birlikte çalışıyor . 

2020 3D Matbaa Endüstrisi Ödülleri’ne aday gösterildi . Sizce bu yılki programın kısa listelerini kim yapmalı? Şimdi söyleyin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir